Wister, Owen

seznam / mřížka
Wister, Owen

Wister, Owen

Owen Wister se narodil roku 1860 ve Philadelpii, studoval ve Švýcarsku a Británii a posléze na Harvardské univerzitě, kde byl spolužákem Theodora Roosevelta. Začal psát v roce 1891, zejména fascinován divokým západem, který pravidelně navštěvoval od své první cesty do Wyomingu (1885). Je autorem 8 románů, z nichž nejznámější je The Virginian (1902), který je obecně přijímán jako první kovbojský román, a jenž věnoval Theodoru Rooseveltovi. Dále kolem 20 povídkových sbírek a 10 knih z literatury faktu (např. biografii U. S. Granta). Zmřel v roce 1938 na Rhode Islandu. V pohoří Grand Teton, v blízkosti jeho milovaného Yellowstonu, je po něm pojmenována hora Mount Wister.

- 25%
Virgiňan (1902) je všeobecně přijímán jako první román z kovbojského prostředí. Stal se velmi populárním a položil základy pro zcela nový literární žánr. První filmová adaptace pochází z roku 1914 a šestá, zatím poslední, z roku 2000. Do češtiny byl přeložen již v roce 1905 a jeho poslední sešitové vydání pochází z roku 1929. Ačkoli navenek milostný román Virgiňana s mladou učitelkou, je jeho hlavním tématem oslav…

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.