Weinberger, Jiří

seznam / mřížka

Weinberger, Jiří

Jiří Weinberger je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty UK, kde vystudoval specializaci „Pravděpodobnost a matematická statistika“. Pracoval v průmyslovém výzkumu (v SVÚM, v ústavu INORGA) a věnoval se také biokybernetice. Od roku 1991 je ředitelem konzultační firmy TIMING Praha.
Kultruní aktivity Jiřího Weinbergera úzce souvisejí s jeho hereckými aktivitami (vystudoval herectví na LŠU, kde ho ovlivnil zejména Ivan Vyskočil). Napsal několik kabaretů (pro děti i pro dospělé) s hudbou Václava Lahodného a Michala Vícha; novější písňové texty pak zhudebnili Hana Tonzarová, Marie Sommerová, Jan Vondráček, Jan Rossa a Pavel Jurkovič. Texty (verše i próza) Jiřího Weinbergera jsou založeny na invenci, tematické objevnosti, asociativní imaginaci, absurdním humoru, výrazovém a grafickém experimentu, jazykové hře, formální vynalézavosti, technické bravuře a melodickém vyznění. Vyskytují se mezi nimi i texty filozoficky rozjímavé, ironické, satiricky vyhrocené, společensky a eticky aktuální, vyjadřující deziluzi, osamění, touhu po harmonických vztazích, groteskní černý humor, ekologické memento, kritiku konzumního životního stylu a fetišizace peněz, zesměšnění nacionální sebestřednosti a absurdity politické mašinérie.
 

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.