Proulx, Annie

seznam / mřížka
Proulx, Annie

Proulx, Annie

Annie Proulx je americká novinářka a spisovatelka, získala obdiv čtenářů a kritiky za knihu The Shipping News a další romány Postscards, Accordion Crimes a That Old Ace in the Hole a sbírku povídek Heart Songs. Je nositelkou Pulitzerovy ceny, National Book Award, dokonce dvakrát O. Henry Prize a PEN/Faulkner Award. Podle její předlohy vznikl mimo jiné scénář k oscarovému filmu Zkrocená hora. Její předkové se v 17. století přistěhovali jak z Anglie, tak Francie do Quebecu a posléze do Nové Anglie.Z této spjatosti s novou vlastí zřejmě vyrůstaji i kořeny, jež autorku tak silně poutají k pozůstatku divoké a nádherné krajiny a lidem, kteří v ní žijí.

Annie Proulx studovala historii na University of Vermont (1966–1969) a poté v Montrealu na Sir George Williams University, kde v roce 1973 získala titul M.A. V roce 1975 odešla z akademického světa a věnovala se nezávislé žurnalistice. Svou první sbírku povídek Heart Songs and Other Stories vydala v roce 1987. Žije střídavě ve Wyomingu a Newfoundlandu.
 

- 25%
Nová sbírka povídek tematicky navazující na slavnou Zkrocenou horu, jejichž děj je zasazen do drsné krajiny rurálního Wyomingu, zobrazuje mnohdy tíživý životní úděl zdejších obyvatel. Hrdiny autorčiných příběhů jsou rozdílné postavy a charaktery z rozličných časových období - vysloužilý rančer, mladá dvojice z průkopnických časů, indiánský kmen z doby kamenné, chytač koní nebo dívka bojující v Iráku. Ti všichni vy…

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.