Ruff, Matt

seznam / mřížka
Ruff, Matt

Ruff, Matt

author photo © 2006 Michael Hilliard/MHHM

 

MATT RUFF se rozhodl, že chce být spisovatelem, když mu bylo pět, a celé dětství a dospívání se učil vyprávět příběhy. Rodiče jeho touhu podporovali. Máma mu koupila pořádný psací stroj a vyprávěla mu příhody ze svého dobrodružného dětství v brazilské divočině. Otec mu předal to, co se coby luteránský kaplan naučil o chápání motivů lidského jednání a o psychologii. Jejich dům v Queensu v New Yorku hostil řadu návštěv příbuzných z Jižní Ameriky, kteří přicházeli s vlastními dramaty – osobními, kulturními a teologickými –, a ta Ruff později začlenil do svých děl.

Jeho prvním vydaným dílem se stala komická fantasy Fool on the Hill, román, který napsal coby student Cornellovy univerzity. S pomocí své profesorky Alison Lurieové si Ruff našel agenta a prodal román nakladatelství Atlantic Monthly Press jen pár měsíců po promoci. Kniha se stala kultovním hitem ve Spojených státech i v Německu.

Ruff sledoval svou inspiraci, kamkoli ho vedla, a postupně si vybudoval pověst spisovatele, který – k radosti čtenářů a mrzutosti nakladatelů – nikdy nenapíše dvě díla stejného žánru. Jeho druhý román, Sewer, Gas & Electric: The Public Works Trilogy, je sci-fi satira na dílo Atlas Shrugged (česky Atlasova vzpoura) Ayn Randové. Jeho třetí, kritikou vychvalované dílo Set This House in Order, je literární zkoumání vztahu mezi dvěma lidmi s četnými poruchami osobnosti. Následoval román Bad Monkeys, konspirační thriller v duchu Philipa K. Dicka, a The Mirage, alternativní příběh jedenáctého září, v němž si vymění místa Spojené státy a Blízký východ. Jeho poslední román, Lovecraftova země, kombinuje nadpřirozený horor a hrůzy skutečného života v Americe padesátých let minulého století.

Ruffova díla získala četné ceny. Získal též literární grant od agentury National Endowment for the Arts.

www.bymattruff.com

- 25%
Chicago, 1954. Mladý, dvaadvacetiletý černoch Atticus Turner, veterán války v Koreji, přijíždí do města za rodinou a zjišťuje, že nedávno za záhadných okolností zmizel jeho otec. Spolu se strýcem a kamarádkou z dětství se po něm vydává pátrat do Nové Anglie. Na komplikované putování navazují příběhy jeho příbuzných a známých: kurážné Letitie, bystré Hippolyty, nespokojené Ruby, znechuceného Montrose, nad…

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.