Friesen, Bruno

seznam / mřížka

Friesen, Bruno

Bruno Friesen se narodil v roce 1925 v Manitobě, Kanada. Rodiče jej poslali v březnu 1939 do Německa, kde pracoval na farmách. V listopadu 1942 se přihlásil do armády, prošel výcvikem tankisty a byl přidělen k okupačním jednotkám v Terstu. V roce 1944 ale již bojuje jako střelec tanku na východní frontě se 17. obrněnou divizí, kde si vyslouží tři významná vyznamenání. Ačkoli bojoval proti spojencům, kanadské úřady jej, díky místu rodiště a rodině, stále považují za kanadského občana, a tak je nakonec ze zajateckého tábora propuštěn a v roce 1950 se vrací do Kanady. Zde vystudoval angličtinu a stal se učitelem. Od roku 1997 pracuje jako dobrovolný pomocník v Kanadském válečném muzeu. Žije se svou ženou Helgou v Ottawě.
 

- 25%
Je pouze pár vzpomínkových knih o bojích německých obrněných jednotek v posledním roce války na východní frontě. Jedinečný je i autorův osud. Pocházel z německy mluvící minority na Ukrajině a jeho rodiče se v roce 1924 odstěhovali do Kanady. Bruno se svým bratrem odplouvají do Německa, ačkoli a německy sotva hovoří, kde pro ně jejich otec naplánoval šťastnější život. Autor popisuje výcvik a detailní popis obsluhy …

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.